/seo_w_wordpressie
Magiczne słowo SEO pochodzi od angielskiego terminu Search Engine Optimization, czyli optymalizacji stron pod kątem postrzegania ich przez wyszukiwarki internetowe, np. Google, Bing!, czy Yahoo!. Jest to dość złożone zagadnienie i dotyczy właściwie każdego aspektu konstrukcji witryny. Począwszy od kodu HTML, PHP i CSS odpowiedzialnego za wyświetlanie treści, aż po tekst, format zdjęć i grafiki, a także tak zwane meta tagi, czyli krótkie tekstowe opisy, które są indeksowane przez wyszukiwarki, które są w stanie analizować przede wszystkim tekst właśnie.
Jeśli chodzi o konstrukcję kodu witryny, chodzi przede wszystkim o to, aby jak najlepiej zoptymalizować kod. Dzięki temu strona staje się mniej skomplikowana dla przeglądarek WWW, a przede wszystkim strony zajmują mniej miejsca, przez co szybciej się ładują. Podczas prac związanych z SEO staramy się wyeliminować zbędne elementy i staramy się jak najbardziej „odchudzić” kod, zweryfikować, które wtyczki i szablony są niezbędne do działania witryny.
Tekst jest najważniejszym elementem branym pod uwagę przez wyszukiwarki. Ich algorytmy analizują liczbę wystąpień poszczególnych słów, ich formatowanie i sposób użycia. W trakcie optymalizacji, przy współpracy z Klientem, indywidualnie dobieramy najważniejsze frazy kluczowe i w odpowiedni sposób je wyeksponować w tekście. Sprawdzamy także kwestię ortografii, a także staramy się zidentyfikować i usunąć wszelkie literówki 🙂
Meta tagi to również niezwykle ważny element stron brany pod uwagę w trakcie optymalizacji. Jest to niejako fragmentem pracy z tekstem (dobre wyeksponowanie i formatowanie tekstu), ale nie jest on bezpośrednio widoczny na stronie, lecz zaszyty w kodzie. Meta tagi pozwalają na precyzyjne opisanie poszczególnych stron, a przede wszystkim grafiki, która jako taka, samodzielnie nie jest łatwa do zaindeksowanie przez wyszukiwarki.
Skoro już mowa o grafice używanej na stronie, trzeba wspomnieć, że także jej format ma znaczenie. Ważne jest nie tylko dobranie jej rozmiaru, ale także metoda i stopień kompresji plików. Duże znaczenie ma to, czy używa się plików PNG, JPG/JPEG, czy też WEBP.
Nie bez znaczenia pozostaje też prędkość ładowania witryny. W ostatnim czasie ten parametr jest niezwykle ważnym elementem, analizowanym przez algorytmy wyszukiwarek, a zwłaszcza przez Google. Platforma WordPress to dość złożone środowisko i niestety, bez dodatkowych zabiegów, nie jest ona demonem prędkości. Z tego powodu, po wyeliminowaniu zbędnych elementów, proponujemy Klientom implementacje mechanizmu t.zw. cache’owania, czyli zbudowania plików pamięci podręcznej, co znacząco przyśpiesza ładowanie stron. Zwłaszcza dla ich responsywnej wersji, przeznaczonej dla urządzeń mobilnych, które w ostatnich latach generują w sieci coraz większy ruch.
Jeśli nie wiedzą Państwo jak zmierzyć prędkość witryny, sugerujemy skorzystanie z jednego lub z obu dostępnych bezpłatnie narzędzi:
Po przetestowaniu własnej witryny, sugerujemy porównanie wyników z prędkością naszej witryny, która również działa w oparciu o platformę WordPress:
- Indeks Google PageSpeed Insights dla Voo Voo Voo
- Indeks GTmetrix dla Voo Voo Voo
Jeśli różnica jest znaczna, a zwłaszcza, gdy wyniki Państwa witryny wyświetlane są na czerwono, rekomendujemy kontakt z nami. Spróbujemy to naprawić.