/wordpress
WordPress zdobywa coraz większą popularność. Nie bez powodu. Platforma jest bezpłatna, dość prosta w instalacji, łatwa i przyjazna w użytkowaniu, co jest głównie wynikiem zastosowania edytora WYSIWYG oraz prostej w zarządzaniu galerii mediów. Dodatkowo, system ten pozwala wielu osobom na edycję treści z zachowaniem wcześniej przypisanych ról i hierarchii. Bogactwo wtyczek i darmowych szablonów umożliwia dostosowanie wyglądu witryny do potrzeb danego użytkownika. Wbudowana funkcjonalność bloga pozwala na łatwe i szybkie publikowanie artykułów, które można dobrze wypozycjonować i łatwo integrować z innymi, zewnętrznymi serwisami oraz mediami społecznościowymi.
Mimo wielu, wymienionych powyżej zalet, nie możemy jednak zapominać również o wadach (na szczęście można je dość skutecznie wyeliminować, o czym niżej). Jest ich kilka, ale przed wdrożeniem tej platformy, należy być świadomym ich istnienia.
To, że platforma jest darmowa jest niewątpliwym atutem, jednak również jej największą słabością. WordPress tworzony jest w konwencji open source, co powoduje, że jego kod jest ogólnie dostępny i każdy może odszukać w nim słabe punkty. Z podobnym problemem musi mierzyć się system Android firmy Google – z tego też powodu, telefony z tym systemem są częściej atakowane niż urządzenia z konkurencyjnymi systemami. Tak więc popularność i darmowy dostęp do platformy są niezwykle atrakcyjne dla hakerów i przestępców. Każdy użytkownik WordPressa musi mieć świadomość, że samo uruchomienie nowej witryny to dopiero pierwszy krok i trzeba o nią regularnie dbać. Podatność na ataki można dość skutecznie wyeliminować poprzez kilka zabiegów:
- Tak zwane utwardzenie WordPressa, czyli zastosowanie modyfikacji w kodzie, które utrudniają dostęp do danych niepowołanym osobom.
- Dbałość o regularne aktualizowanie platformy WordPress. Należy sprawdzać dostępność darmowych pakietów zawierających łatki i ulepszenia zabezpieczeń.
- Nie można też zapominać o wtyczkach, które de facto są mini programami, których kod także jest publicznie dostępny. Ich twórcy również udostępniają darmowe aktualizacje, które jak najszybciej należy instalować.
- Żadna witryna, nigdy nie jest w 100% odporna na ataki. Dlatego też, nawet po wprowadzeniu wszystkich wyżej wymienionych zabezpieczeń, należy zadbać o kopię zapasową, czyli tak zwany backup. W razie utraty kontroli nad witryną, zapisane w bezpiecznym miejscu pliki, pozwalają na szybkie odzyskanie serwisu.
Firma Voo Voo Voo, oferuje Klientom nie tylko tworzenie witryn działających w oparciu o platformę CMS WordPress (tworzymy indywidualne szablony oraz korzystamy z gotowych template’ów), ale dba również o ich bezpieczeństwo. Firmom i osobom fizycznym, które już mają działające strony WP, oferujemy audyty i utwardzanie platformy, a także abonamentową obsługę witryny, zawierającą aktualizację wszystkich niezbędnych elementów, kontrolę bezpieczeństwa, a także ochronę w postaci kopii zapasowych, które, w razie udanego ataku hakerskiego, bez dodatkowych opłat, odtwarzamy w ciągu 24 godzin od zgłoszenia utraty nad nią kontroli.
Mamy doświadczenie w tworzeniu extranetów, wykorzystujących do logowania nawet zewnętrzne bazy danych. Ich zaletą jest udostępnianie wybranych treści, wyłącznie dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Optymalizujemy także witryny WordPress pod kątem SEO, czyli dbamy, aby były one dobrze postrzegane przez wyszukiwarki typu Google, czy Bing!. Po optymalizacji SEO oferujemy także pozycjonowanie.